logotyp
Položek: 57-64 z celkem: 77   na první stranuo jednu stranu zpěto jednu stranu vpředna poslední stranu  

KUŘÁTKA

Pletu, pletu pomlázku - distanční vzdělávání 29.3.-1.4. 2021

Milé děti, protože se už je pár dní jaro, znamená to, že se blíží krásné Velikonoční svátky. Tento týden si může vyrobit spoustu velikonočních dekorací, vypracovat pracovní listy, vybarvit omalovánky, ale hlavně si můžete upéct velikonočního zajíčka.
Povídejte si s rodiči o tom, jaké svátky to jsou, jaké mají znaky a jak tento svátek vůbec vznikl.

Symboly Velikonoc
Beránek představuje v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin.

Bohoslužba velikonoční vigilie začíná zapálením velikonočního ohně, který symbolizuje vítězství Ježíše Krista nad temnotou a smrtí. Od tohoto ohně se pak zapaluje velikonoční svíce (paškál). Ta je v mnoha kulturách chápána jako znamení života. Takto zapálená svíce se v průběhu velikonoční bohoslužby noří do křestní vody.

Dalším z velikonočních symbolů je vajíčko, symbol nového života, neboť samo zárodek života obsahuje.

Kočičky symbolizují palmové ratolesti, kterými vítali obyvatelé Jeruzaléma přicházejícího Krista. Tradičním křesťanským zvykem je jejich svěcení na Květnou neděli a používání popela z jejich spálení o Popeleční středě.

Řehtání – od čtvrtka do soboty chodili po vsi chlapci školou povinní a nahrazovali zvony, které odletěly do Říma. Na Zelený čtvrtek se šlo po škole a navečer, na velký pátek ráno před školou, po škole a na večer a naposledy na bílou sobotu ráno. Chodili tak aby obešli celou vesnici a u každého křížku se modlili.

V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Pomlázka je spletena až z dvaceti čtyř proutků a je obvykle od půl do dvou metrů dlouhá a ozdobená pletenou rukojetí a barevnými stužkami. Podle tradice muži při hodování pronášejí koledy. Nejznámější velikonoční koledou je tato krátká říkanka: „Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný…”

Velikonoční říkanky :

Vajíčka
V ošatce mám vajíčka, co snesla mi slepička.
Jsou tam krásně malované, nebo pěkné bílé,
jen si vemte koledníci, které jsou vám milé.

Slepička
Kropenatá slepičko, jaké mi dáš vajíčko?
Jé to bude překvapení nad strakaté přece není.

Koleda
Dejte nám vajíčko nebo dvě, však vám jen maličko ubude.
Dejte nám grošíček nebo dva, však vám to Pánbíček požehná

Hledání pokladů

Na Velký pátek by vedle velkého půstu měla přetrvávat tradice hledání pokladů. Říká se, že pokud jsme něco ztratili, tak to na Velký pátek zaručeně najdeme, a k tomu ještě něco navíc. Poklad, který najdeme, by měl mít podobu něčeho drahého pro potěšení ducha i mysli nebo něčeho milého jen tak pro radost. Zkuste dětem schovat nějakou velikonoční dobrůtku a nechte je, ať ji zkusí najít.

Velikonoční zajíček
1 forma na zajíčka
Doba přípravy: 45 minut
Ingredience:
1 vejce
50 g třtinového cukru
1 bio vanilkový cukr
kůra z 1 bio citronu
120 ml smetany ke šlehání (33%)
120 g hladké špaldové mouky
1 lžička prášku do pečiva
olej na vymazání formy
polohrubá mouka na vysypání formy
Postup:
1. Troubu nechte předehřívat na 180 °C. Vyšlehejte vejce s cukry, přidejte kůru z citronu, smetanu a prošlehejte. Postupně přidávejte přesátou mouku a prášek do pečiva. Utřete těsto.
2. Formu na zajíčka vymažte olejem a vysypte polohrubou moukou. Těsto nalijte do formy, přiklopte a pečte asi 30 minut. Že je uvnitř zajíček upečený poznáte tak, že půjde vrchní část snadno odklopit. Případně použijte špejli.
3. Upečeného zajíčka nechte ve formě na roštu vychladnout, poté opatrně vyklopte. Ozdobte jej mašlí a neste na stůl!
TIP:
Zkuste v receptu částečně nahradit špaldovou mouku žitnou, má lehce oříškovou chuť, která se k velikonočnímu pečení hodí. Můžete přidat i sušené ovoce nebo část těsta nahradit kakaovým. Stačí, když si část těsta dáte stranou a smícháte s 1 lžící holandského kakaa.
Dobrou chuť!

Co to kvete, co to voní – distanční vzdělávání 22.3. - 26.3. 2021

Protože nám začíná jaro, můžeme s dětmi poznávat a pojmenovávat jeho znaky – třeba na procházce. Pozorovat změny v přírodě a rostoucí jarní květiny.

Jarní "zelené" vaření

– čaje z jarních bylinek (kopřiva), setá řeřicha (rychle klíčí) – dobrá posypat na chleba – můžeme vypěstovat s dětmi a vylepšit si svačinu, na salát – listy pampelišky, do nádivky – mladé kopřivy, pažitka do polévek apod.

Můžete se s dětmi starat o zasazená semínka v kelímcích, zalévat je, dbát na dostatek světla a pozorovat, jak rostou. Když jsou rostlinky dostatečně velké, zasadit je venku do záhonku, který si předem připravíte (záhonek nakypřit motyčkami, přidat kvalitní zeminu, utvořit záhonky). Můžete ukázat dětem postup, jak správně rostlinky zasadit . Sazeničky nezapomeneme zalít. O záhonek s rostlinkami se průběžně staráme – zaléváme, plejeme, upravujeme. V rámci této činnosti je vhodné zapojit děti také do péče o pokojové květiny doma - děti mohou pomáhat se zaléváním, ale mohou pomáhat i s dalšími drobnými zahradními pracemi.

A koho ještě můžeme potkat na rozkvetlé louce? No jasně, včeličky. Víte, proč je pro nás včela užitečná? Ano, určitě Vás všechny napadne, že nám dává med, ale je také důležitá pro rostlinky, protože je opyluje. A i když jsou pro nás velmi prospěšné, tak si na ně musíme dávat pozor, protože včela nás může píchnout, a její jed je velmi jedovatý. Smutné je, že když včelka píchne, tak přijde o žihadlo a umře. A jestlipak víte, kde včelky bydlí? Znáte jméno nějaké pohádkové včelky či čmeláka? (včelka Mája)

Také si můžeme udělat pokus:

"Kouzlo zabarvování" – do tří sklenic dáme vodu, v jedné bude čirá voda, v ostatních dvou je voda zabarvená do červena a modra. Do každé sklenice umístíme sněženky. Pozorujeme, jak se začnou květy zabarvovat dle vody ve sklenici. Dětem vysvětlíme celý proces. Květy změnily barvu, protože květina do sebe nasála obarvenou vodu. Voda se rozvádějícími kanálky dostala až do květu.

Naučíme se básničku:

Jaro - František Hrubín

Táta včera na venku
našel první sněženku,
vedle petrklíč,
zima už je pryč.

Hádanky a lidové pranostiky:

Březen – za kamna vlezem.
Na svatého Řehoře (12. 3.) led plave do moře, čáp a vlaštovičky letí přes moře
Na svatého Jiří (24. 4.), vylézají ze země hadi a štíři

Jarní hádanky

Hřeje, co mu síly stačí, kytičky to těší, směje se na kluky ptačí, na auta i pěší. (sluníčko)

Ochutnává prvosenky, křídly mává motýlům. Krásné žluté podkolenky na nožkách má od pylu. (včela)

Parádnice mezi brouky, nejkrásnější z celé louky. Červené šatičky s malými puntíčky. Pohoupá se na kvítečku, hledá totiž sedmou tečku. (beruška)

Experimentování s papírovými květinami

Udělejte si s dětmi doma trochu té jarní atmosféry. Vytiskněte dětem pracovní list. Děti si kytičky vybarví každou jinou barvou. Po vybarvení si je vystřihnou. Až budou mít vystřižené všechny, složí okvětní lístky do středu květiny. Teď bude třeba nějaká větší mísa s vodou. Květinu dítě položí na hladinu a ta se začne sama rozvíjet.

https://www.youtube.com/watch?v=4Uvn--OdRsY

https://www.youtube.com/watch?v=K4UkYPoxsz8

Nebo si s dětmi můžeme vyrobit motýlka z ruličky od toaletního papíru:

https://www.youtube.com/watch?v=-lorMuVO7pg

A také tulipán:

https://www.youtube.com/watch?v=yGFZRJeLI1k

Z pohádky do pohádky - distanční vzdělávání 15.3.-19.3.2021

Aktivity s pohádkami: 1) Popisujte hlavní postavy vaší oblíbené pohádky (charakter, jakou roli má v pohádce, je to kladná nebo záporná postava, co by se mohlo stát, kdyby tam tato postava nebyla?)
2) Zkuste vymyslet svou vlastní pohádku s vlastními postavami
3) Nakreslete svou oblíbenou hlavní postavu z pohádky

Na prvním obrázku jsem si pro Vás připravila pohádku Boudo, budko. Obrázky si můžete vystřihnout, vybarvit a nalepit na špejli - vytvoříte tím loutky, se kterými si tuto pohádku můžete zahrát. Pokud neznáte text, pomůže Vám druhý obrázek, na kterém je pohádka napsaná. Věřím, že si užijete spoustu zábavy nejen s touto aktivitou.

Na posledním obrázku je báseň Červená Karkulka od Františka Hrubína, kterou se můžete naučit ve dvojici s rodičem nebo se starším sourozencem.

Knihy psané notami - distanční vzdělávání 8.3. - 12.3. 2021

Tento týden můžete spolu s dětmi poznávat různé druhy hudebních nástrojů, učit se vyjadřovat pomocí hudby a hudebních improvizací. Nebo se také naučit rozlišovat a poznávat různé zvuky a rozvíjet sluchové vnímaní.
Co se dá ještě objevit v knize?
Nejen pohádky, ale také i noty – těmto knihám se říká zpěvníky.

http://player.slideplayer.cz/10/2788250/#

Naučte se básničku:
NOTA
Notám diví se klouček,
každá nota jako brouček,
leze níž a zase výš,
do ruky ji nechytíš.
Jedna je tam, druhá tady,
všechny noty dohromady.
Dají pěknou písničku,
zazpívej si (Honzíčku).

Můžete si také s dětmi zahrát na své tělo:
Tleskání se nejlépe daří, když levá ruka je nastavena dlaní vzhůru jako bubínek a o ni pak tleská pravá ruka jako palička. Tento jasný tón můžeme proměnit, když oběma dlaněmi sklenutými do tvaru „boudičky“ tleskáme proti sobě. Dosáhneme tak tlumeného tónu.
Pleskání je vlastně plácání dlaněmi do stehen, a to střídavě levou a pravou, nebo najednou oběma. Stejně jako tleskání se nejlépe daří vsedě, vestoje pak s mírným podřepem. Obojí zvuk je působivý, a když střídáme dynamiku, tedy slabě a silně, zesilujeme a zeslabujeme, stává se zvukem vskutku muzikantským.
Luskání dosáhneme sklouznutím prostředníčku po palci do dlaně. To je mimořádně zajímavá zvuková barva, technicky obtížnější, ale dětem se líbí. Luskáme oběma rukama.
Dupání má celou řadu variant. Při nejvýraznější mírně zvedneme nohu v kolenou a dopadneme na celé chodidlo, střídavě levou a pravou vsedě jako při chůzi. Vhodný, půvabný a zvukově účinný postoj při hře na tělo se dá přirovnat k tanci vsedě, tedy ne strnule, ale uvolněně, se zjevnou chutí a radostí. Důležité je nechápat tuto aktivitu pouze jako abstraktní rytmické cvičení, ale jako plnokrevný hudebně-pohybový projev.
Prostřednictvím říkadel vlastně poznáme a prakticky „prožijeme“ celou řadu rytmických kombinací. Vždyť na počátku všeho je rytmus. Jeho přítomnost můžeme stále evidovat v naší chůzi, v tlukotu srdce, pulzuje v tepně, je přítomen v naší řeči, v jejích jednotlivých slovech, ve větách, ve verších, v některých pracovních pokynech zmírňujících námahu a samozřejmě v hudbě. Děti, které při prožívání rytmu šly naší cestou, jsou na tom podstatně lépe, když mají později zvládat rytmus v proudu hudebního toku, jenž klade celou řadu dalších nároků.

TROUBILA TRUMPETA – rytmizace
Troubila trumpeta do světa,
zatroubí, kdo není popleta.
TRATATATÁ, TRATATATÁ
Za naší kapelou každý chvátá.

Můžete si také vyrobit jednoduchý strunný nástroj:

https://www.youtube.com/watch?v=MaRu4yjnkHo
https://www.youtube.com/watch?v=MmpNlHKOtkw

nebo bubínek:

https://www.youtube.com/watch?v=kkIK_0GBzdc

Distanční vzdělávání

INSPIRATIVNÍ VIDEA PRO RODIČE

Národní pedagogický institut ČR připravil pro rodiče předškolních dětí v mateřské škole inspirativní videa. Videa mají inspirovat rodiče k zapojení dětí do běžných denních činností tak, aby byly děti dobře připravené na vstup do první třídy. 

Zde jsou odkazy na jednotlivá videa:

Úvod k sérii                https://youtu.be/GRR6Efa-R1k

Čteme spolu               https://youtu.be/rKs0KYvDybY

Spolu na zahradě       https://youtu.be/ePuUeCNij0Q

Pečeme spolu            https://youtu.be/jS_ZHNNp2Cs [»]

 

Další inspirativní videa k předškolnímu vzdělávání naleznete také na webu ČT edu v sekci předškolní vzdělávání 

https://edu.ceskatelevize.cz/stupen-vzdelani/predskolni

Věříme, že pro vás budou tato videa inspirací a motivací pro vzdělávání dětí přirozeným způsobem v domácím prostředí.

Tajemství schovaná v knížce - Distanční vzdělávání 1.3. - 5.3. 2021

Pro předškolní dítě je čtení knížek mimořádně důležité pro rozvoj učení se vůbec. Podle výzkumů děti, kterým je čteno ještě v období předškolního věku, lépe prospívají po nástupu do školní docházky – a to nejen v učení se jazyku, slovní zásobě, tvoření vět, ale dosahují lepších výsledků i třeba v matematice a jiných „techničtějších“ předmětech, protože se jim lépe rozvíjí logické myšlení (čtením knížek si rozvíjejí schopnost abstraktního myšlení, tvořit scénáře, rozeznávat příčinu a důsledek, rozeznat úvod, jádro a závěr, vysuzovat závěry apod.)

Budulínek -  bludiště Červená Karkulka omalovánky Dokreslovačka Není drak jako drak Spojování Výroba záložky

Výroba knihy - jednoduše můžeme s dětmi vytvořit jejich vlastní knihu na téma, které jim udělá radost. Může to být pohádková knížka, kterou si dítě samo nakreslí a podle obrázků pak vypráví samo příběh, ale může to být jakákoliv encyklopedie nebo tzv. kuchařka jen s vystříhanými obrázky. Stačí vzít 3-4 papíry A4 a přehnout je uprostřed, pak secvakneme sešívačkou nebo slepíme. Teď už jen nechat na fantazii dítěte, o čem jeho kniha bude.

Báseň
Hrajeme si s knížkami

Dobré ráno kamarádi,
knížky máme všichni rádi.
Kolik je v nich tajemství, kdo poslouchá,
dobře ví,
že tam bydlí pohádky
s nádhernými obrázky,
ale také básničky,
říkadla a písničky.



Položek: 57-64 z celkem: 77   na první stranuo jednu stranu zpěto jednu stranu vpředna poslední stranu  

NOVINKY

Nové fotografie

obrázek
Nejnovější fotografie z akcí v mateřské škole najdete zde

Aktuální jídelníček

obrázek
Aktuální jídelníček najdete zde
Mateřská škola Žatec, U Jezu

Created by © 2015 - 2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign