KUŘÁTKA
Den Země 22.4.
Chválíme tatínka z naší třídy (který nechce být jmenován) a jeho syny za pravidelný úklid v okolí řeky a drobné opravy v parku.Má náš velký obdiv!
Máme rádi Česko – distanční vzdělávání 6.4. - 9.4.2021
Existuje známé české přísloví „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“, a to platí určitě i v případě třídění odpadu. Stejně jako se malé děti učí čistit si zuby nebo uklízet hračky, měly by být od dětství vedeny i k péči o své okolí, a tedy i ke třídění odpadu.
Jak nejlépe učit děti třídit? Hrou – Jak na to?
Nejlépe se děti učí příkladem. Proto si musíme dávat pozor, co, jak a kam vyhazujeme. Aby si děti třídění co nejvíc zautomatizovaly, musí být místo s třídícími nádobami pro děti dostupné. Nádoby a jejich velikost je třeba zvolit i s ohledem na věk dětí. Pro někoho tak budou ideální krabice a pro někoho barevné tašky.
Aby bylo pro děti třídění zajímavější, je dobré trochu „ozdobit“ třídící nádoby obrázky věcí, co do té konkrétní patří. Pokud máme na třídění krabice, můžeme kreslit přímo na ně, nebo si jednotlivé obrázky vystříhat. Při tomto zdobení nám děti mohou hlavně pomáhat, díky čemuž se mnohému přiučí a současně zvyšujeme a udržujeme jejich pozornost.
To však není vše. Na nádoby je možné vytvořit i veselé obličeje (ideálně v podobě základních tříděných odpadů – např. lahev), které budou mít třeba místo pusy velký otvor, děti tak budou třídit ještě raději.
Proč třídit, jak třídit a co kam patří?
Když už budeme mít místo určené ke třídění, vysvětlíme dětem, proč je dobré třídit, co třídíme do které popelnice, a také jak funguje recyklace. Dětem vysvětlíme, že vytříděním v domácnosti to nekončí. Vhodné je s dětmi odpad vynášet, díky tomu si nejen zopakují, co kam patří, ale také může být např. vyhazování lahví pro děti odměnou, tříštění lahví se jim totiž většinou moc líbí.
Následně jim můžeme ukázat, co všechno se například vyrábí z recyklovaného papíru – noviny, školní sešity, obaly na vajíčka, toaletní papír.
Hry s dětmi a pro děti
Aby se děti naučily lépe vnímat a poznávat jednotlivé materiály, můžeme s nimi dělat různé výrobky.
Příklad na výrobu domácího papíru
Můžeme si s dětmi zkusit vyrobit domácí papír, recyklaci papíru pochopí lépe a ještě je to bude bavit!
Jak na to
Starý použitý papír (ideálně kancelářský, novinový nebo balicí) nastříháme na malé kousky a dáme namočit do vody, nejlépe přes noc.
Druhý den jej rozmixujeme. Doporučujeme mít připravenou vodu, abychom mohli případně příliš hustou kaši rozředit.
Vzniklou hmotu rozetřeme rovnoměrně na síťku (např. perlinku), kterou jsme si položili na pekáč obrácený dnem vzhůru a umístěný nad dřez.
Na rozprostřenou hmotu dáme druhou síťku, která nám umožní efektivnější vymačkání přebytečné vody.
Vložíme vlhký papír (v síťce) do ručníku a válečkem přes něj přejíždíme, díky čemuž dojde k sušení papíru. Pro dokončení výroby papíru je třeba jej dosušit (v síťkách) na topení.
Na závěr nezapomeňte domácí papír zatížit prkénky, aby se nezkroutil.
Básnička:
Třídění odpadů
Když ti zbyde krabice
od mléka i od vejce
zvolíš odpad na míru,
dáš ji pěkně k papíru.
Stejně tak i sklo se třídí,
plasty přesně k plastům míří,
společně je můžem znova,
použít a recyklovat.
Třídíme obaly, máma nás pochválí:
https://www.youtube.com/watch?v=75r6CbaMl8c
Jak vzniká papír:
https://www.youtube.com/watch?v=Vly-N9cmRt4
Rychlý kontakt |
---|
Máte dotaz |
Kontakty naleznete zde |
NOVINKY |
---|
Nové fotografie |
Nejnovější fotografie z akcí v mateřské škole najdete zde |
Aktuální jídelníček |
Aktuální jídelníček najdete zde |