logotyp
Položek: 57-64 z celkem: 74   na první stranuo jednu stranu zpěto jednu stranu vpředna poslední stranu  

KUŘÁTKA

Z pohádky do pohádky - distanční vzdělávání 15.3.-19.3.2021

Aktivity s pohádkami: 1) Popisujte hlavní postavy vaší oblíbené pohádky (charakter, jakou roli má v pohádce, je to kladná nebo záporná postava, co by se mohlo stát, kdyby tam tato postava nebyla?)
2) Zkuste vymyslet svou vlastní pohádku s vlastními postavami
3) Nakreslete svou oblíbenou hlavní postavu z pohádky

Na prvním obrázku jsem si pro Vás připravila pohádku Boudo, budko. Obrázky si můžete vystřihnout, vybarvit a nalepit na špejli - vytvoříte tím loutky, se kterými si tuto pohádku můžete zahrát. Pokud neznáte text, pomůže Vám druhý obrázek, na kterém je pohádka napsaná. Věřím, že si užijete spoustu zábavy nejen s touto aktivitou.

Na posledním obrázku je báseň Červená Karkulka od Františka Hrubína, kterou se můžete naučit ve dvojici s rodičem nebo se starším sourozencem.

Knihy psané notami - distanční vzdělávání 8.3. - 12.3. 2021

Tento týden můžete spolu s dětmi poznávat různé druhy hudebních nástrojů, učit se vyjadřovat pomocí hudby a hudebních improvizací. Nebo se také naučit rozlišovat a poznávat různé zvuky a rozvíjet sluchové vnímaní.
Co se dá ještě objevit v knize?
Nejen pohádky, ale také i noty – těmto knihám se říká zpěvníky.

http://player.slideplayer.cz/10/2788250/#

Naučte se básničku:
NOTA
Notám diví se klouček,
každá nota jako brouček,
leze níž a zase výš,
do ruky ji nechytíš.
Jedna je tam, druhá tady,
všechny noty dohromady.
Dají pěknou písničku,
zazpívej si (Honzíčku).

Můžete si také s dětmi zahrát na své tělo:
Tleskání se nejlépe daří, když levá ruka je nastavena dlaní vzhůru jako bubínek a o ni pak tleská pravá ruka jako palička. Tento jasný tón můžeme proměnit, když oběma dlaněmi sklenutými do tvaru „boudičky“ tleskáme proti sobě. Dosáhneme tak tlumeného tónu.
Pleskání je vlastně plácání dlaněmi do stehen, a to střídavě levou a pravou, nebo najednou oběma. Stejně jako tleskání se nejlépe daří vsedě, vestoje pak s mírným podřepem. Obojí zvuk je působivý, a když střídáme dynamiku, tedy slabě a silně, zesilujeme a zeslabujeme, stává se zvukem vskutku muzikantským.
Luskání dosáhneme sklouznutím prostředníčku po palci do dlaně. To je mimořádně zajímavá zvuková barva, technicky obtížnější, ale dětem se líbí. Luskáme oběma rukama.
Dupání má celou řadu variant. Při nejvýraznější mírně zvedneme nohu v kolenou a dopadneme na celé chodidlo, střídavě levou a pravou vsedě jako při chůzi. Vhodný, půvabný a zvukově účinný postoj při hře na tělo se dá přirovnat k tanci vsedě, tedy ne strnule, ale uvolněně, se zjevnou chutí a radostí. Důležité je nechápat tuto aktivitu pouze jako abstraktní rytmické cvičení, ale jako plnokrevný hudebně-pohybový projev.
Prostřednictvím říkadel vlastně poznáme a prakticky „prožijeme“ celou řadu rytmických kombinací. Vždyť na počátku všeho je rytmus. Jeho přítomnost můžeme stále evidovat v naší chůzi, v tlukotu srdce, pulzuje v tepně, je přítomen v naší řeči, v jejích jednotlivých slovech, ve větách, ve verších, v některých pracovních pokynech zmírňujících námahu a samozřejmě v hudbě. Děti, které při prožívání rytmu šly naší cestou, jsou na tom podstatně lépe, když mají později zvládat rytmus v proudu hudebního toku, jenž klade celou řadu dalších nároků.

TROUBILA TRUMPETA – rytmizace
Troubila trumpeta do světa,
zatroubí, kdo není popleta.
TRATATATÁ, TRATATATÁ
Za naší kapelou každý chvátá.

Můžete si také vyrobit jednoduchý strunný nástroj:

https://www.youtube.com/watch?v=MaRu4yjnkHo
https://www.youtube.com/watch?v=MmpNlHKOtkw

nebo bubínek:

https://www.youtube.com/watch?v=kkIK_0GBzdc

Distanční vzdělávání

INSPIRATIVNÍ VIDEA PRO RODIČE

Národní pedagogický institut ČR připravil pro rodiče předškolních dětí v mateřské škole inspirativní videa. Videa mají inspirovat rodiče k zapojení dětí do běžných denních činností tak, aby byly děti dobře připravené na vstup do první třídy. 

Zde jsou odkazy na jednotlivá videa:

Úvod k sérii                https://youtu.be/GRR6Efa-R1k

Čteme spolu               https://youtu.be/rKs0KYvDybY

Spolu na zahradě       https://youtu.be/ePuUeCNij0Q

Pečeme spolu            https://youtu.be/jS_ZHNNp2Cs [»]

 

Další inspirativní videa k předškolnímu vzdělávání naleznete také na webu ČT edu v sekci předškolní vzdělávání 

https://edu.ceskatelevize.cz/stupen-vzdelani/predskolni

Věříme, že pro vás budou tato videa inspirací a motivací pro vzdělávání dětí přirozeným způsobem v domácím prostředí.

Tajemství schovaná v knížce - Distanční vzdělávání 1.3. - 5.3. 2021

Pro předškolní dítě je čtení knížek mimořádně důležité pro rozvoj učení se vůbec. Podle výzkumů děti, kterým je čteno ještě v období předškolního věku, lépe prospívají po nástupu do školní docházky – a to nejen v učení se jazyku, slovní zásobě, tvoření vět, ale dosahují lepších výsledků i třeba v matematice a jiných „techničtějších“ předmětech, protože se jim lépe rozvíjí logické myšlení (čtením knížek si rozvíjejí schopnost abstraktního myšlení, tvořit scénáře, rozeznávat příčinu a důsledek, rozeznat úvod, jádro a závěr, vysuzovat závěry apod.)

Budulínek -  bludiště Červená Karkulka omalovánky Dokreslovačka Není drak jako drak Spojování Výroba záložky

Výroba knihy - jednoduše můžeme s dětmi vytvořit jejich vlastní knihu na téma, které jim udělá radost. Může to být pohádková knížka, kterou si dítě samo nakreslí a podle obrázků pak vypráví samo příběh, ale může to být jakákoliv encyklopedie nebo tzv. kuchařka jen s vystříhanými obrázky. Stačí vzít 3-4 papíry A4 a přehnout je uprostřed, pak secvakneme sešívačkou nebo slepíme. Teď už jen nechat na fantazii dítěte, o čem jeho kniha bude.

Báseň
Hrajeme si s knížkami

Dobré ráno kamarádi,
knížky máme všichni rádi.
Kolik je v nich tajemství, kdo poslouchá,
dobře ví,
že tam bydlí pohádky
s nádhernými obrázky,
ale také básničky,
říkadla a písničky.


Karneval

Třpytivý leden

...byl u nás Ježíšek


Položek: 57-64 z celkem: 74   na první stranuo jednu stranu zpěto jednu stranu vpředna poslední stranu  

NOVINKY

Nové fotografie

obrázek
Nejnovější fotografie z akcí v mateřské škole najdete zde

Aktuální jídelníček

obrázek
Aktuální jídelníček najdete zde
Mateřská škola Žatec, U Jezu

Created by © 2015 - 2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign